Medik vytvořil revoluční učebnici anatomie. Místo křtu ji čeká pitva

  12:03aktualizováno  12:03
Student medicíny Radovan Hudák je jedním z hlavních autorů šestisetstránkové učebnice Memorix anatomie. Kromě několika kapitol měl na starosti i sazbu knihy, propagaci, hledání vydavatele. Vše se povedlo a z tiskárny vyjíždějí první kousky. Knihu ale nečeká tradiční křest, projde pravou anatomickou pitvou.

Obsáhlá, ale přehledná a komplexní učebnice vznikala rok a půl. Pracovalo na ní více než sto lidí, kromě anatomů i studenti, klinici a andragogové. Nápad se v hlavě Radovana Hudáka zrodil už před pěti lety, ale naplno se do něj pustil po vyhlášení soutěže Tvůj příběh na iDNES.cz.

Mladí lidé definovali své cíle a iDNES.cz je po jejich splnění odměňuje stotisícovou výhrou. Podmínkou je, aby svá předsevzetí splnili do pětadvacátých narozenin a do termínu, který sami určí. To se ale Radovanovi nepovedlo, termín si stanovil na 1. březen, ale kniha vychází až teď. "Uteklo nám to o dva měsíce. Peníze bych rozdělil na odměny členům Memorix týmu, ale investoval bych je i do propagace a rozvoje celého projektu," říká medik.

Memorix anatomie

Kniha obsahuje 1 500 schematických obrázků, které se vždy nacházejí vedle textu a není potřeba je hledat. Memorix tým tvoří osm autorů, tři grafici, dva hlavní recenzenti
a desítky klinických, preklinických a studentských recenzentů. Knihu vydává nakladatelství Triton, které financuje tisk a distribuci.
Z vlastní kapsy platil Radovan Hudák nákup nového počítače, profesionálních programů, propagačních materiálů atd. Ukázku najdete zde.

Tým autorů Memorixu anatomie

"Splnit termín soutěže jsem opravdu s celým týmem velmi chtěl, ale i přes maximální snahu se nám to nepodařilo. Celý rok a půl jsme pracovali na plné obrátky a nešlo už přidat," přiznává Radovan, který se posledních pět set dnů knize věnoval průměrně deset hodin denně.

Neobešel by se bez podpory nejbližších. Pochází ze Slovenska, rodina ho neviděla téměř rok, ani o svátcích. Po boku mu stála jeho přítelkyně, pomáhali spolužáci, kolegové, kamarádi.

Tvorba byla mnohem náročnější než si uměl představit. Kdyby práci na knize se svým týmem hnal ještě do vyšších otáček, podepsalo by se to na její kvalitě. "To nám za finanční odměnu nestálo," dodává mladík, kterého k medicíně přivedla láska ke sportu. Hrával profesionálně basketbal až do doby, kdy si vážně zranil koleno. "Během mnohých vyšetřování v nemocnici jsem si uvědomil, že když už nebudu moct sportovat na vrcholové úrovni, mohl bych alespoň sportovcům pomáhat," tvrdí.

Teď ale pomůže i studentům medicíny, ulehčí jim nabírání vědomostí z anatomie. "Kniha obsahuje více než 1 500 schematických obrázků, které se vždy nacházejí vedle textu a není potřeba je hledat," přibližuje výhody Memorixu. "Představuje nejkomplexnější a zároveň nejjednodušeji napsanou učebnici anatomie, jaká se na trhu vyskytuje," doplňuje.

Chtěl částečně zalepit díru, která na českém trhu je. Anatomické učebnice jdou mnohdy do detailů, v nichž se student ztratí a to podstatné mu unikne. Inspirací mu byly i malé knihy, tzv. hand book, jež vydávají v Anglii. V nich jsou vložené strukturované nejdůležitější informace.

Část literatury použité při tvorbě Memorixu anatomie

Část literatury použité při tvorbě Memorixu anatomie

Část Memorix týmu během pracovního víkendu

Neúplný Memorix tým během pracovního víkendu

Kniha projde preparací rektora Hampla a děkana Hrušáka

Z jeho nápadu byli nadšení nejen kolegové z Anatomického ústavu, kde je lektorem, či studenti, ale i vedení školy. "Mnoho významných lékařů, ale i přednostů klinik naší fakulty přijalo mou nabídku a stali se recenzenty Memorixu anatomie," pochlubil se Radovan.

Pitva Memorixu anatomie

Neděle 28. dubna v 17:00, Divadlo ABC, Praha 1

  • Divadelní představení O nemocném království
    Osudy krále Globa Pallida a královny Amygdaly. O přízeň jejich dcer princezny Linguly, Glanduly a Mandibuly se budou snažit princové z okolních království. Nebude chybět ani drama, napětí
    a šťastný pohádkový konec.
  • Preparace Memorixu anatomie rektorem prof. RNDr. Václavem Hamplem, Ph.D.
    a děkanem doc. MUDr. Ondřejem Hrušákem, Ph.D.
  • Taneční vystoupení, živá hudba a na závěr překvapení

Představitelé školy se stanou dokonce kmotry učebnice. Budou jimi děkan
2. lékařské fakulty Ondřej Hrušák a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Memorix anatomie ale není "obyčejnou" knihou, proto ani křest v neděli 28. dubna v pražském Divadle ABC nebude tradiční. "Učebnice nespatří poprvé světlo světa klasickým způsobem, ale pravou anatomickou pitvou," přiblížil student.

Na křtu nebude chybět ani pohádka. "Již několik let hraji v poloprofesionální Divadelní společnosti Klobása, která je složená převážně z řad lékařů a mediků. Spolu se mnou zde hrají i další tvůrci Memorixu, proto jsme se rozhodli použít naši anatomickou pohádku
O nemocném království jako hlavní bod programu," vysvětlil Radovan Hudák.

"Celý večer bude zpestřený tanečním, sportovním a hudebním vystoupením studentů z lékařských fakult," zve na křest medik.

Radovan Hudák a skupina mediků s pracovními materiály Memorixu anatomie.

Radovan Hudák a skupina mediků s pracovními materiály Memorixu anatomie.

TItulní stránka knihy Radovana Hudáka a jeho spolupracovníků Memorix anatomie

TItulní stránka knihy Radovana Hudáka a jeho spolupracovníků Memorix anatomie

Student přemýšlí už o druhém vydání i překladu

Učebnice je hotová, ale Radovan s ní má ještě velké plány. "Odpočinek u mě nehrozí. Jsem tak trochu workoholik," směje se. "Přes léto bych chtěl vybudovat kvalitní webové stránky, které by studentům medicíny, ale i jiných zdravotnických oborů pomohly při studiu anatomie," plánuje. To není všechno, chce se zaměřit i na vzdělávací aplikace do mobilů a tabletů.

"Během dvou až tří let bych chtěl vychytat všechny nedostatky prvního vydání a následně druhé vydání přeložit do jiných jazyků a postupně exportovat do zahraničí," prozrazuje medik a dodává: "Pokud se formát studentům zalíbí a od profesorů bude zájem, mohli bychom udělat podobné učebnice jiných medicínských oborů."

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz